Bezpieczne holowanie auta – porady i przepisy prawne
Nieważne, czy w holowaniu pojazdu biorą udział fachowcy z pomocy drogowej czy zwykli kierowcy – każdy, kto posiada prawo jazdy i podejmuje się tej czynności, zobowiązany jest do przestrzegania określonych przepisów zawartych w Kodeksie Drogowym. Ich niedopełnienie nie tylko stwarza zagrożenie na drodze, ale również grozi mandatami i może spowodować utrudnienia na drodze. W związku z tym warto, aby każdy kierowca znał zasady poprawnego holowania.
Holowanie auta – podstawowe informacje
Przepisy odnośnie do prawidłowego holowania pojazdów znajdziemy w artykule 31. Kodeksu Drogowego. Przede wszystkim należy wiedzieć, że obowiązują one kierowcy holującego pojazd, nie zaś tego, który jest holowany. Dlatego też w momencie rozpoczęcia tej czynności, to on bierze pełną odpowiedzialność za siebie i za działania osoby siedzącej w drugim pojeździe. Holowania pojazdu powinien więc podjąć się doświadczony kierowca oswojony z rozmaitymi sytuacjami na drodze.
Prawo dopuszcza holowanie tylko jednego pojazdu, przy czym nie może on na ten czas być wyposażony w przyczepę. Zabronione jest również ciągnięcie samochodu na autostradzie. Do tego uprawnione są jedynie specjalne pojazdy i to tylko do najbliższego parkingu lub zjazdu. Maksymalna dopuszczalna prędkość podczas holowania wynosi 60 km/h poza obszarem zabudowanym i 30km/h na terenach zabudowanych.
Właściwe przygotowanie do holowania – oznaczenia i odległość między pojazdami
Holowanie to nie tylko bezpieczna prędkość i właściwe przymocowanie linki. Konieczne jest również zastosowanie określonych oznaczeń, które poinformują innych kierowców o zaistniałej sytuacji. Podstawa to trójkąt ostrzegawczy. Musi być on zamontowany na zewnątrz, z tyłu po lewej stronie pojazdu holowanego. Opcjonalnie, można zamiast niego wykorzystać specjalne koguty, czyli urządzenia wysyłające żółte sygnały błyskowe. Dodatkowo, w przypadku gorszej widoczności samochód holowany musi mieć włączone światła pozycyjne.
Pojazd wykorzystywany jako holownik musi z kolei używać świateł mijania. Jeśli na drodze panują warunki utrudniające widoczność, i tu należy zmienić je na pozycyjne. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zabronione jest stosowanie oświetlenia awaryjnego w każdym z pojazdów.
Łączenie pojazdów do holowania – co należy wiedzieć?
Dobrej jakości linkę lub taśmę holowniczą kupimy na każdej stacji paliw oraz w sklepach motoryzacyjnych i większych marketach. Z ich dostępnością nie ma więc żadnego problemu. Montując łącznik, możemy zastosować połączenie sztywne lub giętkie. W przypadku pierwszego odległość między pojazdami powinna wynosić około 3 metrów, natomiast w drugim od 4 do 6 metrów.
Wybór jednego z tych wariantów zależy od sprawności układów hamulcowych. Pojazd holowany przy połączeniu giętkim musi mieć sprawne obydwa układy. Jeśli działa tylko jeden, łączymy auta na sztywno. Niedopuszczalne jest natomiast holowanie samochodów, w których hamulce nie działają w ogóle. To samo dotyczy niesprawnego układu kierowniczego.
Oznakowanie i sposób łączenia pojazdów oraz komunikacja kierowców
Używany hol musimy odpowiednio oznaczyć. Wykorzystujemy do tego materiał w żółtym lub czerwonym kolorze, który będzie pełnił funkcję chorągiewki. Jeśli jednak uda nam się zaopatrzyć w linę lub taśmę do holowania aut oznakowaną na przemian pasami białymi i czerwonymi, wówczas żadne inne oznaczenia nie będą potrzebne. Dobierając właściwy łącznik, należy pamiętać, że do ciągnięcia pojazdów stosujemy wyłącznie liny syntetyczne, nie zaś kinetyczne.
Jeden koniec linki (taśmy) mocujemy z tyłu pojazdu holującego. Jeśli nie ma on przytwierdzonego na stałe haka, potrzebować będziemy wkręcanego w otwór pierścienia. Z przodu auta holowanego również znajduje się takie specjalne miejsce. Należy wystrzegać się mocowania holu na wahaczach oraz zderzaku.
Zaleca się, aby kierowcy biorący udział w holowaniu byli ze sobą w stałym kontakcie. Warto mieć w pogotowiu słuchawkę bluetooth do samochodu lub przed wyruszeniem w drogę ustalić sposób komunikacji przy pomocy gestów. Poza tym musimy oczywiście dokładnie zaplanować całą trasę. Wybierzmy ulice najmniej ruchliwe, a jeśli to możliwe, zaplanujmy holowanie w godzinach nocnych lub wczesnorannych przed godzinami szczytu.
Pamiętajmy, że holowanie drugiego pojazdu to czynność przeznaczona dla doświadczonego kierowcy, odpornego na stres i dobrze zaznajomionego z przepisami ruchu drogowego. Decydując się na podjęcie tego zadania, musimy być pewni swoich umiejętności. Osoby, które stosunkowo niedawno odebrały prawo jazdy, nie powinny ryzykować, bowiem, jak już wspomnieliśmy, w chwili rozpoczęcia holowania, są w pełni odpowiedzialne za cały jego przebieg.