Holowanie czy wynajem autolawety? Co wybrać w danej sytuacji?
W zależności od stopnia awarii pojazdu stosujemy konkretne rozwiązanie, które ma umożliwić kontynuowanie jazdy lub przynajmniej bezpieczne dotarcie do najbliższego serwisu celem wykonania bardziej szczegółowych napraw. Kierowcy zmagają się na co dzień z rozmaitymi problemami związanymi z ich pojazdami, a nie każda usterka musi oznaczać koniec jazdy. Niestety, dochodzi również do sytuacji, w których jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie holownika lub lawety, która przetransportuje niesprawny pojazd do warsztatu.
Laweta a autoholowanie – jedno rozwiązanie w zależności od przypadku
Różnicę między holowaniem pojazdu a przewożeniem go przy pomocy lawety zna każdy, jednak to, które z nich wybrać, zależy już od rodzaju awarii. Jeśli powstałe uszkodzenia auta pozwalają mu poruszać się z pomocą pojazdu holującego, warto skorzystać z tej metody. Oczywiście należy przy tym być absolutnie pewnym, że kierowca prowadzący samochód z przodu posiada odpowiednie umiejętności i wiedzę. Pamiętajmy, że holowanie to wymagająca czynność, której powinny podejmować się osoby z doświadczeniem za kółkiem.
Jeśli chodzi o lawetę, jest to rozwiązanie ostateczne, gdy awaria pojazdu definitywnie wyklucza go z ruchu drogowego. Najczęściej stosuje się ją przy poważnych kolizjach na trasie, chociaż oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy samochód z lawetą przyjeżdża nawet na parkingi.
Wybór pomiędzy lawetą a holownikiem warunkowany jest przede wszystkim stopniem niesprawności samochodu, jednak równie ważna jest tu jego konstrukcja oraz poszczególne elementy budowy. W przypadku niektórych konkretnych modeli holowanie może bowiem spowodować jeszcze większe uszkodzenia, dlatego nawet, jeśli dany pojazd nadaje się do tego, warto upewnić się, że ciągnięcie go będzie rzeczywiście bezpieczne.


Autoholowanie – kiedy dopuszcza się korzystanie z holownika?
Jak dobrze wiemy, holowanie uszkodzonego pojazdu zakłada pewien dostateczny stopień jego sprawności, który pozwala mu funkcjonować na drodze w sposób niezagrażający innym uczestnikom ruchu. Jeżeli jednak awarii jest zbyt wiele i dotykają one kluczowych elementów, wówczas należy z tej czynności zrezygnować.
Holowany samochód musi mieć przede wszystkim sprawny układ kierowniczy i przynajmniej jeden hamulcowy. Bez tego nie może być mowy o regulowaniu prędkości i skręcaniu. Autoholowanie odpada również wtedy, gdy w którymkolwiek z pojazdów nie działa oświetlenie lub do awarii doszło na autostradzie, gdzie ciągnięcie drugiego auta jest zabronione. Profesjonalne firmy oferujące pomoc drogową 24h na dobę dysponują co prawda specjalnymi holownikami, jednak nawet tego typu pojazdy mogą holować samochód jedynie do najbliższego parkingu lub zjazdu z autostrady.
Nic z kolei nie stoi na przeszkodzie, aby holować pojazd z uszkodzonymi elementami blacharskimi. Jeśli wskutek kolizji doszło do wylewu płynów, a jesteśmy w stanie skutecznie go zatamować, również możemy przystąpić do holowania. Inne przypadki dopuszczające użycie holownika to między innymi wlanie niewłaściwego paliwa, uszkodzona cewka zapłonowa, przegrzany silnik, zerwany pasek klinowy lub awaria czujników uniemożliwiająca odpalenie silnika.
Wynajem autolawety – kiedy niezbędne będzie wsparcie fachowców?
Oczywiście, zdarzają się również wyjątkowo poważne sytuacje, w których holowanie okazuje się niemożliwe. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak wezwanie specjalistów z pomocy drogowej, którzy przyjadą specjalnym pojazdem wyposażonym w lawetę. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach to rozwiązanie jest po prostu korzystniejsze i bezpieczniejsze dla konkretnego pojazdu bez względu na rodzaj awarii.
Samochodów z automatyczną skrzynią biegów w ogóle nie powinno się holować, niezależnie od stopnia uszkodzenia, bowiem może ona łatwo ulec zatarciu podczas ciągnięcia auta. Laweta będzie lepszym rozwiązaniem również wtedy, gdy awaria dotyczy auta z silnikiem wyposażonym w zawieszenie pneumatyczne lub hydropneumatyczne. Wynajem lawet zalecany jest również kierowcom użytkującym pojazdy z napędem elektrycznym oraz hybrydowym.
Inne kryteria nakazujące skorzystanie z tego rozwiązania to te, które wymieniliśmy wcześniej, mówiąc o holowaniu. Wynajem autolawety będzie konieczny, jeśli do awarii doszło na autostradzie lub pojazd ma całkowicie niesprawne hamulce, układ kierowniczy czy światła. Decydując się na lawetę, możemy być jednak pewni, że samochód zostanie profesjonalnie odtransportowany do serwisu, a my, jako klienci, nie będziemy musieli ponosić odpowiedzialności za cały proces.
Bez względu na stopień awarii, fachowcy z pomocy drogowej udzielą nam niezbędnego wsparcia oraz doradztwa. Jeśli okaże się, że problemem jest tylko drobna usterka, dołożą starań, aby jej zaradzić i umożliwić nam dalszą jazdę. Z kolei w sytuacjach poważniejszych dokładnie ocenią szkody i wybiorą odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli bezpiecznie przetransportować pojazd do mechanika. Nieważne, co stanie się na drodze, pamiętajmy, że nie jesteśmy sami.