Czy ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów holowania pojazdu z OC sprawcy?

Twój samochód uległ uszkodzeniu nie z Twojej winy i konieczne jest jego odholowanie. Czy należy się Tobie zwrot kosztów holowania? Czy ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów holowania auta? Co mówią przepisy i co gwarantuje nam polisa OC?

Czy ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów holowania auta?

Nie. Z zasady kompleksowego odszkodowania wynikającej z polisy OC sprawcy wynika, że ​​ubezpieczyciel jest zobowiązany nie tylko do naprawy samej szkody, ale także do pokrycia utraty korzyści, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do wypadku. To obejmuje sytuacje, w których holowanie uszkodzonego pojazdu jest niezbędne (uszkodzone auto nie nadaje się do dalszej jazdy), a korzystanie z pojazdu zastępczego staje się konieczne, by codziennie dojechać do pracy. Taka interpretacja wynika z postanowień art. 361 ust. 2 Kodeksu cywilnego, który precyzuje:

"[...] naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono."

Często holowanie pojazdu z miejsca wypadku jest niezbędne ze względów bezpieczeństwa oraz utrzymania porządku na drodze. Odholowanie pojazdu zapobiega również kradzieży pojazdu.

Polisa OC zawiera holowanie auta z OC sprawcy

Potrzebujesz pomocy na drodze? Potrzebne autoholowanie? Skorzystaj z naszych usług – pomoc drogowa 24h w Szczecinie i okolicy.