Lawety i autolawety zgodnie z prawem

Laweta i autolaweta to często pojęcia, które są stosowane zamiennie. W rzeczywistości ta praktyka nie do końca jest jednak uprawniona. To bowiem zupełnie inne typy pojazdów drogowych, choć oczywiście mają swoje cechy wspólne nie tylko w nazewnictwie. W największym uproszczeniu laweta to przyczepa, na której można przewozić samochód. Kiedy za pomocą haka holowniczego podłączy się ją do innego auta, stanowi z nim zespół pojazdów. Najczęściej na drogach można spotkać lawety z płaską platformą oraz wyposażone w metalowe jarzmo.

Definicja autolawety

Prawo w naszym kraju jest dosyć precyzyjne. W przypadku autolawety definicja jest więc oczywiście nieco inna. Przepisy drogowe traktują ją jako pojedynczy pojazd, na który składa się kokpit oraz laweta do przewożenia samochodu. Obie te części są jednak ze sobą połączone w sposób trwały i integralny. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby do autolawety podczepić jeszcze lawetę. W ten sposób można transportować o jeden pojazd więcej. Istnieją przy tym różne rodzaje autolawet. Platforma załadunkowa może być otwarta, co występuje najczęściej, ale też zamknięta. Do tego różnią się one podwoziem, sposobem załadunku czy liczbą poziomów.

Przebita opona Auto po wypadku

Znaczenie rozróżnienia a kwestie prawne

Obowiązujące prawo to wykładnia nie tylko dla definicji, ale również dla przepisów szczegółowych czy wymagań dotyczących pojazdów. Dlatego każda firma, która oferuje wynajem lawety czy autolawety musi bezwzględnie zatrudniać pracowników o określonych kompetencjach. W przeciwnym razie naraża się na sankcje prawne i staje się niewiarygodna dla klientów. Z tego też powodu rozróżnienie na lawety i autolawety ma tak istotne znaczenie. Nie chodzi tu wyłącznie o wygodę kierowcy w prowadzeniu danego pojazdu, ale również o konkretne uprawnienia. Kiedy całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 t, prawo jazdy kategorii B będzie bowiem niewystarczające. W wagę tę wlicza się również przewożony towar. Dlatego w przypadku autolawety konieczne może okazać się prawo jazdy kategorii C. Przynajmniej w sytuacji, gdy ktoś zamierza przewozić cięższe pojazdy.

Laweta a wymagania wobec kierowcy

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku lawety. Z prawem jazdy kategorii B zgodnie z przepisami da się podczepić do samochodu przyczepę o masie do 750 kg, ale łączna waga całego zestawu wraz z załadunkiem nie może być przy tym większa niż 4250 kg, a samochodu z przyczepą bez ładunku do 3,5 t. Przy przekroczeniu jednego z tych parametrów konieczne będzie już prawo jazdy kategorii B+E. Pozwala prowadzić to zespół pojazdów ważących nawet 7 t. Natomiast kod 96 do prawa jazdy kategorii B to de facto zezwolenie na przyczepę o masie większej niż 750 kg. Waga całego zestawu powyżej 3,5 t również stanie się możliwa. Natomiast dopuszczalna masa całkowita wraz z załadunkiem wciąż nie może przekroczyć 4250 kg.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Normy odnośnie ciężaru to jedno. Są też bowiem regulacje dotyczące użytkowania. Dlatego wynajem autolawety to działalność wymagająca dużej odpowiedzialności oraz wiedzy na temat obowiązujących i zmieniających się przepisów. Przypięcie odpowiednimi pasami transportowanego po drogach publicznych pojazdu to wymóg prawny, ale zrobienie tego właściwie to wręcz klucz do bezpieczeństwa. Z tego powodu za każdym razem należy też zachować szczególne środki ostrożności zarówno podczas przygotowania pojazdu do transportu, jak również w trakcie samej jazdy. Na polskich drogach dopuszczalna prędkość dla lawet i autolawet w trakcie przewożenia ładunku jest jednakowa. Poza terenem zabudowanym na drogach jednojezdniowych wynosi ona 70 km/h. Natomiast dla dróg dwujezdniowych, ekspresowych oraz autostrad górny limit prędkości określono na 80 km/h. W przypadku lawety musi ona spełniać też wymogi określone dla przyczep, takie jak np. homologacja, mocne łączenie z pojazdem, sprawne oświetlenie, a czasem również hamulec.

Lawety i autolawety w praktyce

Pozwalają na przewóz pojazdów. Często ma to miejsce przy sprowadzaniu samochodu z innego kraju albo w wyniku wypadku czy awarii, które wydarzyły się na drodze. Wtedy lawety oraz autolawety zapewniają niezbędną pomoc w transporcie do odpowiedniego warsztatu. Powierzchnię transportową wykonuje się tu zazwyczaj z aluminium, stali ocynkowanej lub nierdzewnej. To gwarantuje jej solidność i wysoką odporność na obciążenia. Aby prowadzić lawety lub autolawety, odpowiednie uprawnienia to oczywiście nie wszystko. Równie ważne są umiejętności kierowcy poparte wieloletnią praktyką. Proponujemy wynajem autolawety przede wszystkim w Szczecinie oraz okolicach tego miasta. Jesteśmy jednak w stanie zrealizować usługę także w innych częściach kraju, a także w pozostałych państwach należących do Unii europejskiej.