Postępowanie w przypadku zdarzeń drogowych
Żaden kierowca nie zakłada, że spotka go kolizja lub wypadek, niemniej jednak zdarzają się one stosunkowo często, dlatego należy wiedzieć, jak postępować w razie wystąpienia takiego zderzenia na drodze. Oczywiście te informacje są niezbędne do zdania egzaminu teoretycznego prawa jazdy, ale stres i sytuacja kryzysowa sprawia, że nawet tak istotne kwestie umykają. W każdym z wymienionych przypadków trzeba postąpić inaczej, ponieważ między stłuczką a wypadkiem jest znacząca różnica. Jaka? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.
Otóż kolizja to nic innego jak nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa i spowodowanie zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Jej skutkiem najczęściej są straty materialne – uszkodzenia pojazdów, ogrodzeń itd. lub niegroźne obrażenia ciała kierowców czy pasażerów aut biorących udział w zdarzeniu, trwające poniżej 7 dni. Stłuczka uznawana jest za wykroczenie. W przypadku wypadku wygląda to nieco inaczej – następstwem są poważne uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia, który trwa dłużej niż 7 dni, a niekiedy nawet śmierć. Jeśli już wiemy, co różni te dwa pojęcia, warto omówić postępowanie w razie takich okoliczności.
Postępowanie w przypadku kolizji
Nie każda kolizja wymaga policyjnej interwencji. Gdy sprawcom nic się nie stało i postanowią spisać oświadczenie o winie którejś ze stron, mogą się rozejść. Oczywiście jeśli pojazdy nie będą na tyle sprawne, aby włączyć się do ruchu drogowego, należy wezwać autopomoc. Wówczas firma zajmująca się tego typu usługami przyjedzie na miejsce zdarzenia, niezależnie od lokalizacji, pory dnia czy nocy, zabierając samochód do mechanika lub w inne wcześniej wskazane miejsce.
W przypadkach kiedy nie można dojść do porozumienia w ustaleniu winnego, należy wezwać służby porządkowe. Na przyjazd policji powinni poczekać wszyscy uczestnicy, aby móc się wylegitymować, poddać badaniu trzeźwości oraz opisać okoliczności zdarzenia. Wówczas po ustaleniu sprawcy kolizji należy spisać protokół orzekający o winie, który jest potrzebny w przypadku ubiegania się o odszkodowanie lub naprawdę szkody u ubezpieczyciela sprawcy. Gdy nie uda się ustalenie winnego wykroczenia, sprawa trafia do sądu.
Postępowanie w przypadku wypadku
Będąc świadkiem wypadku, należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia – zasłaniając je np. swoim samochodem i włączając światła awaryjne oraz postojowe lub mijania – w zależności od pory. Konieczne okazuje się również ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości. Wypadek jest dużo poważniejszy niż stłuczka, dlatego gdy do niego dojdzie, każdorazowo należy wezwać służby medyczne i policję. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie telefonu na numer alarmowy 112. Dyspozytor skieruje poszczególne jednostki na miejsce zdarzenia, co zaoszczędzi dodatkowego stresu, a także czasu będącego na wagę złota, szczególnie jeśli mowa o udzielaniu pierwszej pomocy innym poszkodowanym. Należy postępować zgodnie z instrukcją dyspozytora i czekać na przybycie ratowników – być może konieczna będzie resuscytacja krążeniowo-oddechowa.
Postępowanie w przypadku uczestnika wypadku jest podobne, o ile ten może samodzielnie funkcjonować. Przed interwencją w związku z udzieleniem pierwszej pomocy należy rozeznać się czy nie doszło do wycieków paliwa, a instalacja elektryczna została odłączona, ponieważ stwarza to bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia wszystkich znajdujących się w pobliżu. Nie należy również usuwać samochodów z miejsca zdarzenia, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to pomoże powołanym do tego służbom w ustaleniu okoliczności.
Autopomoc – specjaliści od kryzysowych sytuacji
Po przybyciu służb porządkowych oraz medycznych na miejsce należy postępować zgodnie z ich zaleceniami. W większości przypadków konieczne jest również autoholowanie, działające 24h na dobę. Specjaliści ze Szczecina przybędą na miejsce, zabezpieczą pojazdy i zabiorą we wcześniej wskazane miejsce, np. do warsztatu. Jeśli zaistnieje taka konieczność, mogą przywieźć samochód zastępczy, którym poszkodowany będzie mógł odjechać po wypełnieniu wymaganych dokumentów. To najbezpieczniejszy, najszybszy, a także najłatwiejszy sposób na posprzątanie miejsca zdarzenia i udrożnienie ruchu drogowego.