Podróż samochodem elektrycznym – co warto wiedzieć?

Z upływem czasu coraz więcej ludzi jest bardziej świadomych w kwestiach ekologicznych. Wzrasta zainteresowanie mniej szkodliwymi alternatywami dla tych, które szkodzą planecie, we wszystkich sferach życia codziennego – znacznie popularniejsze stają się systemy fotowoltaiczne, które czerpią energię z odnawialnych źródeł, oraz samochody elektryczne. Warto jednak podkreślić, że za chęcią ich zakupu odpowiada nie tylko ekologia, ale także ekonomia czy technologia. Pojazdy tego typu mają szereg zalet, przyciągających potencjalnych zainteresowanych. Zalicza się do nich m.in. znacznie mniejsza produkcja szkodliwych substancji tj. dwutlenek węgla i azot, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy jakości powietrza.

Korzyści z posiadania samochodu elektrycznego może czerpać nie tylko środowisko, ale także kierowca – to znacznie niższe kwoty eksploatacyjne w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami spalinowymi. Nie wymagają one m.in. wymian oleju, co już przekłada się na oszczędność. Dodatkowo wydatek na tankowanie benzyny czy diesla okazuje się znacznie wyższy w zestawieniu z kosztami ładowania. Pojazdy te są nieustannie rozwijane pod względem zastosowań technologicznych. Inżynierzy dążą do poprawy komfortu użytkowania oraz pojemności baterii, a tym samym dłuższych zasięgów. Z pewnością aspekt ten zwiększy ich atrakcyjność, ponieważ w poszczególnych kwestiach samochody elektryczne znacząco ograniczają kierowców.

Ekologia i komfort, czyli zalety elektryka w mieście

Użytkowanie samochodu elektrycznego na obszarach zabudowanych zdecydowanie należy do komfortowych, oszczędnych i ekologicznych. Wpływa na to także rozwój infrastruktury ładowania – w większych i mniejszych miastach nieustannie rośnie liczba stacji ładujących. Dzięki temu obawy dotyczące zasięgu pojazdów tego typu stają się coraz mniej istotne, przynajmniej jeśli chodzi o jazdę po mieście. Na wygodę korzystania z takiego środka transportu wpływa również fakt, iż są one znacznie cichsze w porównaniu do aut spalinowych. To korzyść nie tylko dla kierującego, ale także przechodniów i mieszkańców. Wysoki moment obrotowy to kolejna zaleta samochodów elektrycznych. Pozwala on na sprawne przyśpieszanie, co z pewnością okaże się niezwykle istotne w ruchu miejskim.

Ładowanie samochodu elektrycznego Samochód elektryczny na drodze

Czy samochód elektryczny odnajdzie się w dłuższej trasie?

Poruszanie się samochodem elektrycznym po mieście zdecydowanie należy do przyjemnych i bezstresowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że zazwyczaj dystans z punktu A do B nie należy do odległych. Jednak, czy to samo można powiedzieć w przypadku dłuższych podróży? Niestety nie. Pojazdy zasilane baterią mają ograniczony zasięg, jaki mogą pokonać na jednym ładowaniu, dlatego należy planować trasę tak, aby uwzględnić postoje w miejscach, gdzie możliwe będzie naładowanie ich. Choć infrastruktura rozwija się prężnie, wciąż w wielu miejscach brakuje punktów ładowania samochodów elektrycznych. Może okazać się to zatem sporą przeszkodą, jeśli chodzi o dłuższą podróż, szczególnie w nieznane rejony.

Warto również podkreślić, że ładowanie elektryka zajmuje znacznie więcej czasu niż tankowanie tradycyjnego pojazdu. Nowoczesne stacje DC mogą go skrócić, jednak wciąż proces ten wymaga cierpliwości, a długie postoje mogą być uciążliwe zarówno dla kierowcy, jak i innych pasażerów. Należy mieć to zatem na uwadze, planując dalszą podróż oraz przygotować się na ewentualne ryzyko, że nie znajdzie się na czas miejsca do naładowania pojazdu. Jeśli taka sytuacja się wydarzy, pomoc drogowa okaże się nieoceniona. Fachowcy pomogą bezpiecznie przetransportować samochód w miejsce, gdzie będzie można go podłączyć i po czasie ruszyć w dalszą podróż.

Możliwe usterki podczas dalszej podróży

Samochody elektryczne nie są bez wad i podobnie jak pojazdy spalinowe mogą zepsuć się w każdej chwili, nawet w najmniej odpowiednim momencie. Spora ilość elektroniki może dodatkowo potęgować to ryzyko, zatem trzeba wziąć to pod uwagę. Przykładowe możliwe uszkodzenie podzespołów, to np. problem z systemami odpowiadającymi nie tylko za funkcje pojazdu, ale także pracę silnika elektrycznego. Awarie i błędy tego typu prowadzą m.in. do utraty mocy, problemów z hamulcami i wieloma innymi objawami uniemożliwiającymi dalszą podróż.

Tak jak we wszystkich samochodach może dojść także do przebicia opony. Jeśli nie posiada się zestawu naprawczego lub koła dojazdowego, konieczna okaże się interwencja specjalistów i wezwanie lawety. Ta przetransportuje samochód do wybranego warsztatu lub w inne wskazane miejsce. Specjaliści zajmujący się pomocą drogą dysponują niezbędnym sprzętem, który pomoże bezpiecznie załadować oraz przetransportować pojazd.

Podsumowanie

Zarówno samochód elektryczny, jak i spalinowy może zepsuć się w dowolny momencie, dlatego warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy firm oferujących usługi pomocy drogowej. Wybierając specjalistów, należy kierować się przede wszystkim opiniami, aby nie zawieść się na zrealizowanej usłudze.